“Dacă aș face un top 10 al celor mai mari mincinoși pe care i-am întâlnit, femeia asta ar ocupa lejer primele 3 locuri!”, spunea fostul căpitan al Universității Craiova, Silvian Cristescu, despre ex-asociata sa în afaceri imobiliare, Emilia Neagu, când aceasta începuse a defila pe străzile Craiovei în chip de candidată USR la primărie, răspândind cerșetorilor tipărituri electorale prin găuri de covrigi fierbinți.
Cristescu vorbea atunci despre minciuni private, extrase din anturajele lor personale sau de biznis. Acum, odată ce Emilia a devenit voce publică, minciunile-i sunt la vedere și pot fi accesate de oricine e curios să-i viziteze profilul de animatoare politică în facebook. Iar una din cele mai recente minciuni postate de Emilia Neagu sună așa: “Înțeleg perfect prin ce trec Dominic Fritz și Ciprian Ciucu. Am simțit pe pielea mea, aici, la Craiova, cum funcționează represaliile PSD. Toate astea pentru că am îndrăznit s-o critic pe Olguța Vasilescu…”
Asta cumva la pachet cu un colaj de gesticulații caraghioase dintr-o video-postare anterioară, în care ni se mima îngrijorarea că justiția a fost capturată la toate nivelurile de “clanul olguțian”.
Dacă represiune se poate numi atunci când Olguța Vasilescu doar îți trage o bătaie cu usturimi de piele în alegeri, ok, e cazul să admitem că Emilia Neagu se află în situația de a fi deplânsă și de a pretinde o reacție de indignare și dispreț a comunității față de prim-aleasa cu apucături satrapice. Pentru că, altfel, de alte represalii, de orice soi, nu știe nimeni mai nimic pe la Craiova.
Ah, ori poate faptul că fostul asociat Cristescu a livrat-o pe Neagu publicului votant în versiuni de delapidatoare și cămătăreasă, ar fi pesemne tot o formă de represiune pesedistă asupra ipohondrei politice de la USR. Pe care nu te gândi s-o întrebi cel puțin două lucruri, că nici nu știi ce riști.
Unu, dacă se simte la rându-i o fostă penală în funcție publică (dosar de urmărire penală pt. înșelăciune, fals și uz de fals, nr. 9146/P/2017) și, mai grav, dacă mai are interese imobiliare în relația cu primăria, după ce a căutat să vâre pe gâtul bugetului local un teren la cimitirul Dorobănția, iar Olguța i-a dat flit când reprimata avea nevoie de bani ca de aer pentru construcția din str. Apostoli nr.2.
Deci, nu te gândi să-i aprinzi Emiliei Neagu lumina în dulapul cu scheleți. Chițăie, dă din mâini pe feisbuc, te stropește cu muieciune progresistă. Să i-o aprindă aparatul represiv al PSD, e treaba lor, nu a presei, nu a civiliei urbane.
Plus că dacă insiști cu cine știe ce neîmpliniri intime ai auzit tu că ar avea, e bine să iei în calcul și un mandat de aducere în fața justiției capturate de olguțiști, acolo unde reprimata de la USR te va chema să-și repereze onoarea și unde, ce să vezi, dumneaei câștigă procese cu damf politic mai pe la toate instanțele.
De pildă, la Tribunalul Dolj a executat-o pe însăși Olguța Vasilescu, nu alta decât matroana instanțelor confiscate, căreia Neagu i-a cerut info despre cheltuielile publice cu zbenguielile de la Intencity, iar primărița a mai plesnit-o cu un flit din dotarea represivă. Pe Silvian Cristescu l-a agățat într-un dosar civil cu daune morale și a câștigat la Curtea de Apel. Adică, reprimata i-a convins pe judecătorii securizați de ciumatul roșu Radu Marinescu că fostul ei asociat a defăimat-o cu vorbe multe prea grele pentru o doamnă atât de sensibilă la excese represive de limbaj gen “mincinoasă”, “tâlhărie”, “cămătărie”…


Bun, acum o să spuneți probabil că Emilia Neagu minte cum respiră. E poate motivul pentru care și simte nevoia să mai ia câte o pauză de la represalii și să ni se posteze, uneori, în farmecul vieții de la țară, cu căpșunele adunate-n poală. O puteți vedea, deci, cum respiră chiar foarte bine între două minciuni lungi și proaste.
Biroul de Investigatii Politice
explozivnews.ro